A települési értéktár idei tárlata Tiszaújváros épített örökségének egy szeletét, a Víztornyot és a gátat mutatja be. A kiállításhoz egy nyomkereső játék, illetve november 23-án egy Víztorony látogatás is kapcsolódik. Az utóbbi programra előzetesen minden online jegy kelt.
A kiállítás megnyitására 2024. november 19-én került sor. Mátyás Zoltán, a Testület elnöke köszöntötte a megjelenteket. Köszöntőjében áttekintést adott a Tiszaújvárosi Értéktár 2024. évi tevékenységéről. Az elnök köszöntője után Pap Zsolt, Tiszaújváros alpolgármestere mondott beszédet, aki méltatta a helyi értéktár tevékenységét. A megnyitón a hagyományoknak megfelelően pár perces kisfilmben mutattuk be az idei évben bekerült helyi értékről, a Tiszaújvárosi Református Templomról készült kisfilmet.
Már hagyományos programnak számít, hogy a Tiszaújváros Települési Értéktár Testület tagjai évenkénti tapasztalatcserén vesznek részt. Az idei évben Nyíregyházára látogattunk el. A település értéktár bizottsága változatos rendezvényekkel népszerűsíti és ismerteti meg a városlakókkal a helyi nemzeti értékeket.
A tartalmas beszélgetés alatt megismertük egymás munkáját és eredményeit, megosztottuk egymással tapasztalatainkat. Számunkra mindig érdekes tapasztalat, hogy az eltérő hagyományokkal rendelkező települések, testületek mire helyezik a hangsúlyt, és mit tartanak az adott település múltjából és jelenéből megőrzendő értéknek.
A szakmai beszélgetés után megtekintettük a Móricz Zsigmond könyvtárat és a Kállay Gyűjteményt. A nap során értékes információkkal gazdagodtunk.
Kitka Zsuzsa
testületi titkár
Szeptember 7-én ismét megszerveztük az Értékséta a természetben programunkat. Az értéktár hagyományos rendezvénye a Zöld hónap keretében a Tiszaújváros Jövőéjért Alapítvány támogatásával valósult meg. Ez alkalommal a városkörnyék természeti értékeivel ismerkedtünk meg.
Ragyogó, napsütéses időben indultunk útnak. A busz Tiszabábolnán a Nagymonaj tanyán állt meg, ez volt túránk kiindulópontja. A Borsodi Mezőség hazánk második legnagyobb egybefüggő, védett gyepterülete, a táj és az élővilág hasonlatossága miatt a területet Kis Hortobágynak is nevezik, amely nagyon gazdag és egyedi élővilágnak ad otthont, számos ritka és veszélyeztetett állat- és növényfaj találja meg itt életfeltételeit. Nagy-szék-lápa élővilágát Soós Gábor természetvédelmi mérnök ismertette meg a résztvevőkkel.