Karón varjú

A Leninváros névadó ünnepségen, 1970-ben merült fel először a gondolat, hogy a városközponti tér kialakításával méltó emléket állítanak Leninnek. Az 1982-es költségvetésben helyet kapott a városközpontban elhelyezésre kerülő Lenin emlékmű kialakításának költsége.

Az avató ünnepséget 1983. november 5-én tartották. „Az emlékmű és környékének rendezési tervét az ÉSZAKTERV készítette, a kivitelezést pedig a Közmű- és Mélyépítő Vállalat végezte. A dísztó délkeleti részén helyezték el a 30*13 méteres emlékművet, amely Jánossy György Ybl-díjas építész tervei alapján készült. A fehércement alapanyagú talapzatra került a 28 méter magas haraszti kő burkolatú posztamens, amelynek csúcsán helyezkedett el Makrisz Agamemnon Lenin szobra.(1)

A város főterén álló, esztétikai értékét tekintve sem értékes; „karón varjúnak” nevezett Lenin-szobor mielőbbi eltávolításának, illetve a városnév sürgős megváltoztatásának követelése ott szerepelt szinte valamennyi rendszerváltozásért síkraszálló politikai alakulat, szerveződés programjában.(2)

 


[1] Lenin-emlékmű Leninvárosban = Borsodi Vegyész 20. évf. 31. sz. (1983. augusztus 4.) p. 2.
[2] A szobor történetéről bővebben olvashat a https://tmkk.tiszaujvaros.hu/hgy-blog/a-lenin-szobor-eltavolitasa?highlight=WyJsZW5pbiIsInN6b2JvciJd oldalon

Találatok: 484