Szederkényi Aquincum / Derko / kisderkó

Szabó István építész eredetileg Ócsára tervezte az épületet, de a helyiek nem fogadták el, ezért a tervet Tiszaszederkényre adaptálták. Tiszaszederkény 1964. februárjában elkészült végleges városrendezési tervében már számolt a felépítendő kulturális otthonnal az Üzletsorral szembeni beépítetlen területen. A 22. sz. Építőipari Vállalat nagy lendülettel fogott hozzá a munkához, majd hirtelen távoztak az építési területről egy nagy gödröt hagyva maguk után. [1]

„A szigetelés nélkül hagyott alapzatban feltört a víz, a félig felrakott fal egy része beomlott, s napjainkban voltaképpen még ott sem tart a művelődési ház építése, mint egy rövid évvel ezelőtt, mert a munkákat teljesen újra kell kezdeni, szinte még az előkészítő tereprendezést is. Pedig a kooperáló vállalatok már dolgoznának. Például a szellőző berendezéseket már leszállították, csak nem tudják hova beépíteni. Az értékes vasanyagok most a szabadban rozsdásodnak…” [2] Végül 1967. november 4-én adták át az intézményt.

A tervezési hiányosságok, illetve egy sajnálatos haláleset miatt a kultúrház építése folyamatosan csúszott. A pincetömb dúcolása közben ugyanis rádőlt a föld az egyik ott dolgozó munkásra, aki nem élte túl a balesetet, és emiatt hosszadalmas kivizsgálás következett. A város közepén éktelenkedő építési területet és felvonulási épületeket – gúnyosan csak szederkényi „Aquincum”-nak titulálták.

Az intézmény 1969. március 6-án vette fel Derkovits Gyula festőművész nevét. A köznyelvben elsősorban a név rövidített alakját, a Derkót használják.

A Perényi úton egy felvonulási épületben kapott helyet a Fotó- és Képzőművészeti Szakkör, valamint a Derkovits Fúvószenekar. A „Kis-Derkovits” néven emlegetett alkotóház 1997-ig működött a létesítményben. Az épület állapota annyira leromlott, hogy a felújítás helyett az önkormányzat az eladás mellett döntött. A testület döntése értelmében a „kisderkó" megszűnésével otthontalanná váló foglalkozások elhelyezéséről az intézménynek kell gondoskodnia. [3]

 


[1] Csesznák Ildikó: A tiszaújvárosi közművelődés krónikája: a 40 éves Derkovits Gyula Művelődési Központ krónikája. Tiszaújváros: Derkovits Gyula Művelődési Központ és Városi Könyvtár, 2007.  p. 13.

[2] Benedek Miklós: Tiszaszederkényi kérdőjel = Észak-Magyarország 22. évf. 60. sz. (1966. márc. 12.) p. 12.

[3] Szegő Péter: Megszűnik a „kisderkó” = Tiszaújvárosi Krónika 17. évf. 33. sz. (1999. augusztus 19.) p. 5.

Találatok: 268